Stalo se v RR

ROYALfest 2009

16.12.2009 13:57

 V sobotu 12.12.2009 se ve Vsetíně v D-klubu, uskutečnila akce ROYALfest s podtitulem – „tóny pro Krista“. Ústředním mottem celé akce bylo to, že chceme být s Bohem a spolu.

S nápadem takovou akci uspořádat přišli naši junioři po té, co jsme na letošních táborech prožívali úžasné věci při společných chválách a modlitbách.

Začínali jsme ve 13 hod., kdy se rozjeli nakonec 4 z celkových 6 avizovaných workshopů.

Ve výtvarném se vyráběli tzv. kofoláci – figurky z klubíček provázku a vlny. Kytaristi se sehrávali, zkoušeli nové fígle, aby na hlavním programu něco z toho předvedli. Škoda, že na workshop zpěvu se přihlásilo málo lidí, ale i přesto závěrečné vystoupení bylo úžasné a všem se výsledek hodně líbil. No a nakonec divadelní workshop předvedl aktuální scénku ze života přední hlídky J. Z toho jste asi pochopili, že ve workshopech si účastníci mohli něco vyzkoušet a naučit se a pak část z toho předvedli v rámci hlavního programu.

Hlavní program probíhal od 16 do 22 hod. a mohli jste zde zažít Kuře a Koalu aneb naše moderátorské duo, baviče Peťu, který vyprávěl vtipy, Uslintaný mikrofon – hiphopové duo, prezentace 3.přední hlídky a klubu pro mládež Most, divadelní soubor Cvak, nový rozměr chval…Ale hlavně jste mohli s námi chválit Boha pod vedením kapel Kukuband a 107.

V průběhu večera jsme se modlili za naše potřeby, jeden za druhého a slovo z Bible o tom, že máme být světlem pro lidi okolo nás, nám přinesl náš národní Petr Walach.

Dle registrace se akce průběžně zůčastnilo okolo 80 účastníků z 5 předních hlídek, klubu Most a několik přátel. Myslím, že jsme mohli prožít dobré chvíle.

 

Zde ještě reakce několika účastníků :

 Eva

Royalfest byla skvělá příležitost k setkání s přáteli a především Bohem. Byl tam naprosto hmatatelně přítomný a dotýkal se snad každého člověka, s každým jsem na toto téma mluvila. Jeho blízkost měla i méně příjemné účinky a to ukázání některých špatných věcí, v mém životě. Ale jsem vděčná za všechno, co jsme tam mohli prožít. Krásné písničky, vtipné scénky a moderátoři, oslovující kázání, upovídaná čajovna, ospalé ráno.... všechno to do sebe hezky zapadalo a utvořilo báječnou vzpomínku. Doufám, že příští rok do toho zase tu energii dáme a uděláme další ročník. Stálo to za to.

 Esťa

Royal fest-tóny pro Krista..akce, na kterou jsme se dlouho připravovali a těšili, a která překonala všechna naše očekávání!! Myslím si že na ni nikdo z účastněných jen tak lehce nezapomene! Netušili jsme  jak se Royalfest vydaří a jak dopadne, ale podle mě nadchl všechny,  kdo si udělali čas a přijeli. Worhshopy byly luxusní, na kterých sme se naučili něco nového-kytarový workshop předvedl své kytarové umění a zazpívali nám jednu chválu, která se jim opravdu povedla! Na výtvarném workshopu se vyráběli Kofoláčci, a divadelní workshop nám předvedl tu "nejhorší tragédii v dějinách Royalu- Royal bez Pecy"... ve které všichni projevili svůj herecký talent a kde Peca (hvězdné obsazení Vojta) odjel sjíždět řeky na severní pól  a místo něj přišel nový vedoucí  Pepa Krtek (hvězdné obsazení Evička) se svou "úžasnou lopatkou".  Hvězdná moderátorská dvojice Koala-Kuře nás provedla celým Royal Festem a Uslintaný mikrofon předvedl své hiphopové nadání. xD Taky kázání Petra Walacha bylo úžasné, a mnoha lidí se dotklo. Společnými chvalami, které si fšeci užili podle svého..jinak řečeno na 220%..nás provedli skupiny Kukuband a 107. Sqele připraveného RoalFestu se účastnilo cca 80lidí, jak z naší 3.přední hlídky tak hlídky ze Zlína, Hodslavic, Oldřichovic a Brna,tak i pár členů Mostu ;-) P.S. Chceme další Royal Fest… aby i ti kteří tam tentokrát nebyli mohli přijít.....       Chvála Pánu za takhle sqele vydařenou akci.

Podzimní konference velitelů 5.12.2009

10.12.2009 16:41

Díky (již tradiční) mimořádné a exluzivní pohostinnosti  Brněnské hlídky můžeme konstatovat, že podzimní konference byla velmi zdařilou akci. I přes malou nehodu v kuchyni byl gulášek vynikajíci, tak Přemku, děkujeme.

Hlavním tématem byla "Ochrana a bezpečnost dětí v naší organizaci". Chtěli jsme nasměřovat myšlení vedoucích na oblasti, o kterých se moc nemluví jako je týrání, zneužíváni a omamné látky mezi dětmi. Přesto, že chřipka zlikvidovala naši hlavní přednášku, protože paní mluvčí Policie ČR zůstala s horečkou v posteli, jsme téma velmi podrobně probrali. Tomáš R. s Mariánek nás uvedl do podrobností a faktů a pak vedl workshopy skupinek, kde jsme heldali hrozby a pak možná opatření s cílem zajistit bezpečnost dětí, se kterými se ve sdružení setkáváme. Celé dopoledne bylo tedy velmi praktické a pracovní. Podle většiny to byl docela užitečně ztrávený čas. Výstupy z těchto workshopů budou co nejrychleji vyhodnoceny a zapracovány do nové literatury RR, konkrétně Manuálu péro vedoucí, kapitola 22., která věnuje tomuto tématu.

Odpoledne nás národní informoval o nové literatuře RR Internacional. Lanařil nás k tomu, abychom se nebáli začít novou literaturu a celý vzdělávací systém RRI používat. V současné době jsme se dostali již tak daleko, že většina materiálů je přeložena do češtiny a můžeme začít s testovacím provozem. Stále ale hledáme další překladatele a češtináře, kteří by byli ochotni pomoci s přípravou těchto hodnotných materiálů. Vytvořili jsme zabezpečené webové stránky, odkud si vedoucí, kteří dostanou od Národní rady přístup, mohou aktuální verze stahovat a používat. Národní všechny vyzýval ke spolupráci na tomto projektu.

Na závěr konference jsme ještě dostali informace o chystaných akcích v příštím roce. Novinkou je hlavně NVT pro juniory a Ringoturnaj s omezeným přístupem Juniorů a Oldů. Pro starší věkové skupiny doporučujeme XED, KristFest a další akce a Ringoturnaj zacílíme pro mladší věkové skupiny.

Jaká nálada na konferenci vládla napoví pár fotografii. Děkujeme Brňákům za vynikající servis.

 

 

English Autumn Holidays II

25.11.2009 22:07

Hostěnice, 29. 10.-1. 11. 2009.

 Již podruhé se v jižní části Moravského krasu shromáždili odvážlivci z řad Royal Rangers, aby společně pronikli do tajů krásného anglického jazyka. Plných šest dní tak členové 13. PH Uherský Brod, 24. PH Brno II a 26. PH Olomouc zakoušeli angličtinu doslova od rána až do večera. Areál základny v Hostěnicích se totiž stal po dobu podzimních prázdnin výsostným územím Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. To znamenalo, že veškeré aktivity probíhaly v angličtině – od lekcí a seminářů přes práci, hry, výlety a stravování. Program měli na starost vybraní vedoucí jmenovaných oddílů a také profesionální lektoři, kteří dbali na čistotu jazyka. Ochranu výsostného území i jeho obyvatel pak zajišťovali po zuby ozbrojení agenti RR-CI5.

 Účastníci byli nuceni používat angličtinu doslova všude. Například stravování probíhalo tak, že si každý nejprve musel anglicky objednat a po konzumaci zaplatit librami, které si předtím vydělal prací či aktivitou při plnění programu. Přitom se mohl pokusit usmlouvat cenu, pochopitelně opět v angličtině. Samotný jídelníček pak patřil k nejlepším, jaké jsou na RR akcích k vidění – vždy bylo na výběr z několika druhů velmi chutných jídel. Vynikající byl také duchovní program. Přestože na akci byli přítomni křesťané z pěti denominací, shodli jsme se ve všem. A cizí jazyk prožitek z kázání či různých vyučování jen umocnil. Přičteme-li absenci zranění a získání nových kamarádů, vychází nám z toho jedna z nejlepších akcí roku. Chvála Pánu!

 Zde naleznete fotogalerii a tento text v anglickém jazyce.

  

Záchranáři opět v akci.

25.11.2009 22:05

 

 Naši záchranáři opět v akci.

Záchranáři RR již po druhé předváděli své dovednosti na akci "Preventivní vlak", kde učili veřejnost základům poskytování první pomoci. Přečtěte se článek v denním tisku a reakci paní učitelky základní školy. 

Článek v novinách.

 Dopis paní učitelky:

Preventivní  vlak v Chebu

Preventivním vlakem je nazýván projekt Českých drah, díky němuž jsme se přiučili mnoho nového z oblasti bezpečnosti poblíž kolejiště a za který jsme jeho poradatelům velmi vděčni.

I naše třída měla 15. 10. 2009 možnost zúčastnit se netradiční prohlídky. Vyzkoušeli jsme si poskytnutí první pomoci ve velmi reálné situaci, avšak i mnoho dalšího. Určité okamžiky nám pomohly ověřit si své vědomosti a zvednout sebevědomí překonáním náročné situace.

Rozhodně stojí za to zmínit velmi dobře odvedenou práci zaměstnanců drah společně s policií a profesionálně vyškolenými záchranári.

Projekt nám dal spousty nového. Hlavně mnoho rad, jimiž se budeme řídit v živote.

Děkujeme za výborný nápad takto informovat mládež. Pri odchodu jsme se cítili o mnoho chytřejší, či dokonce schopnější nežli předtím. Jsme rádi za čas, jenž dráhy strávili přípravou tohoto projektu. Návštěva vlaku se pro nás stala víc, než jen zpestřením výuky. Moc se nám líbila a já věrím, že díky preventivnímu vlaku zůstanou ušetřeny zbytečně ztracené životy.

 Hanka Vondrášková
3. ZŠ Cheb, 9.B

 

Naši záchranáři v akci.

02.09.2009 18:24

Se zájmem jsem si přečetl reportáž Zuzky o jejich záchraqnných akcích během letošních povodní. I tak se dá prožít víkend - posuďte sami:

  "... Nejvážnější situaci jsme zažili při monitoringu na horním toku Otavy na trase Sušice – Dlouhá Ves – Annín. Při přejíždění mostku nad Annínem jsme spatřili dvojici otevřených kanoí v rozbouřených peřejích. V jedné z nich bylo dítě. Obě kanoe nabírali vodu a bylo jasné, že se za chvíli potopí. Vyrazili jsme tedy po silnici podél řeky a hledali místo, kde by bylo možné vodáky vytáhnout. Přibližně po dvou stech metrech jsme zahlédli převrácenou loď a muže který ležel vedle ní. Pomohli jsme mu dostat se i s dítětem a lodí na břeh a začali jsme pátrat po druhé lodi. Tu jsme objevili u břehu asi o 50 metrů výš. Byli v ní dva muži. Prodrali jsme se k nim přes rozvodněný potok a hustý porost a zjistili jsme, že oba jsou dost pohmoždění a jeden má zraněnou nohu. Toho jsme vzali mezi sebe a napůl ho podpírali a napůl nesli k silnici. U auta jsme mu poskytli základní ošetření a odvezli jsme ho do Sušice na chirurgii.

   Podobných situací jsme během dne zažili více, například když rozvodněný jez strhl bokem do válce loď se dvěma nezkušenými vodačkami, kterým se nepodařilo včas zastavit. Nakonec jsme se odpoledne stáhli, protože voda začala klesat. ..." 

Celý článek najdete zde.

Tábory online.

26.08.2009 14:11

Reportáže a fotogalerie z letošních táborů najdete zde.

Tábor Osadníci (RR Oldřichovice)

07.08.2009 14:45

Tábory jsou pro nás vyvrcholením celoroční činnosti a jsou to zpravidla nejlepší akce roku. Stejně tomu bylo i v Oldřichovicích, které letos prožili tábor ve Sloupu na téma "Osadníci". Zajímavé reportáže a desítky fotek najdete zde.

NVT 2009

29.07.2009 23:04

 Národní výcvikový tábor pro vedoucí je za námi.

Přijelo celkem 28 účastníků prakticky z celé republiky. Všichni úspěšně zdolali náročný program a musíme přiznat, letošní byli moc šikovní. Dokonce včas uvařili večeři všichni, což nepamatuji. Počasí nám vyšlo také ideálně, přesto že kolem nás řádily povodně (o čemž jsme se dovídali jen částečně).
Můžeme tedy říci, že letošní NVT bylo velmi úspěšnou akcí.
Fotogalerii (117 snímků) z letošního NVT najdete zde.
Malý článeček a pár fotek Jožky z Brna zde,
A fotogalerie Holečkových z NVT 2009 zde.  
Pro porovnáni záznam z minulých ročníků NVT zde.
Pro pokročilé připravujeme NVT II. Více zde!

Cvičení Potočiště

29.07.2009 19:39

Cvičení Potočiště

    Naše Záchranná služba Royal Rangers byla požádána o spolupráci při přípravě cvičení. Celá akce začala v deset hodin dopoledne, kdy členové ZS Royal Rangers, kteří na místě připravovali modelové situace, zavolali na číslo 112 a ohlásili hromadné neštěstí – šlo o zemětřesení a následný výbuch plynu. Na místě čekalo na záchranu 44 živých „zraněných“ a rovněž 16 mrtvých.

   Pro záchranáře byli připraveny k řešení různé složité situace. Šlo například o osobu nabodnutou na tyč trčící ze zdi ve výšce cca 2,5 metru, zraněného muže, kterého výbuch odhodil na blízký stožár, osobu s otevřenou zlomeninou ležící na vrcholku zdi či zmateného figuranta, který se s křikem: „Pomoc, nevidím“ vrhl do rybníka, odkud bylo nutné jej zachránit. Dalším oříškem byla školní třída, ve které byla zavalená celá skupina dětí, převrácené auto zavalené panelem se třemi osobami uvnitř či zmatený muž, který neustále hledal svou manželku. Záchranáři museli tedy využít i flexu, motorovou pilu či lanové techniky.

   Cílem akce bylo především procvičit koordinaci a spolupráci jednotlivých složek IZS během hromadných neštěstí tak, aby byli schopni účinně pomoci maximálnímu počtu zraněných. Zranění byli tříděni pomocí metody Star, která má zajistit maximální efektivitu zdravotnické pomoci.  ZZS prováděla ošetření na místě a stabilizaci v hnízdě zaněných. PČR se účastnila průzkumu areálu, vyhledávání raněných a zabezpečovala místo neštěstí před nežádoucími Akce byla hodnocena velmi pozitivně. 

Jachta

29.07.2009 19:34

 Jachta. Kdy nás ta myšlenka vlastně napadla poprvé? Možná tehdy, když jsme za teplých letních večerů seděli na Středomořském ostrově Elba a dívali se přes moře na zářící světla z města Bastie na Korsice. Vypadala tak blízko, pouhých 50 kilometrů, ale jak se tam dostat... Nakonec jsme se rozhodli, že do toho půjdeme. Týden na jachtě, s potápěním. Při zimním plánování jsme si zvolili termín (15.-23.5.2009) , a pak jsme začali zjišťovat, co a jak. Zprávy nebyly příliš příznivé. Náš termín byl už v hlavní jachtařské sezóně a proto se ceny za pronájem jachty pro devět lidí pohybovali kolem 80 – 90 000. Pak ale přišla nečekaná nabídka. Jistá společnost, která se svou jachtou jezdí přesně ten okruh, který jsme chtěli, má volnou loď přesně na náš termín a potřebuje ji udat... Zkrátka cena byla nakonec velmi slušná a my přijali. Pro některé z nás to nebylo snadné rozhodnutí – čekali nás různé školní i pracovní povinnosti, ale potíže byly většinou nakonec překonány a jelo se.

   Naší loď jsme poprvé spatřili v přístavu Salivoli. Byla to pěkná, 16 metrů dlouhá jachta, na kterou jsme se přes naši počáteční nedůvěru všichni v pohodě vešli. Jelo nás devět a s námi ještě kapitán Míra. Kajuty byly na lodi čtyři, v každé jsme spali dva. Míra měl svou vlastní kajutu na přídi a Krokodýl se rozhodl spát na palubě. Celé vnitřní zařízení jachty bylo důmyslně přizpůsobeno neustálému vlnění. Naše žaludky už ovšem tolik přizpůsobeny nebyly. První dva dny tři účastníci úporně zvraceli a ani většině ostatních nebylo nejlépe. Pak jsme si ale zvykli natolik, že se nám dělalo špatně naopak v těch chvílích, kdy jsme vystupovali na pevninu.

   Ze Salivoli jsme nejprve vyrazili směrem k Elbě, kde jsme se potápěli na nové lokalitě. Kvůli ušetření času jsme se poté rozhodli pro noční přejezd na Korsiku. Střídali jsme se u kormidla ve dvoučlenných hlídkách. V noci na nás přišel krátký silný poryv větru a potom zase úplné bezvětří, kdy jsme museli zapnout motor. Jinak cesta proběhla v klidu a ráno jsme už kotvili u Korsiky. Podél  pobřeží se zde nachází mnoho potápěčských lokalit. Hned první den jsme našli nádherně zachovalý vrak letadla P47 Thunderbolt a večer jsme zajeli do přístavu u města Bastie. Další dny následoval náročný ponor k Insumě – vraku dělového člunu, průzkum vraku B26 (vlastně je křídla s částí trupu), neúspěšné pátrání po vraku letadla P47 a také odpočinkový ponor na stěně v oblasti nejsevernějšího výběžku Korsiky.

   Pátý den plavby jsme se s Korsikou rozloučili a zamířili k nedalekému ostrůvku Capraia. Tady jsme se vydali na průzkum nádherného středověkého majáku stojícího na útesu, kolem kterého hnízdily stovky racků a poté jsme pokračovali v plavbě směr Elba. Na místo jsme dorazili kolem půlnoci. Další den jsme strávili ještě na Elbě, kde jsme objevili novou krásnou lokalitu a navštívili pizerii, no a pak už následovala cesta do Salivoli. Při přejezdu z Elby na pevninu trochu zesílil vítr, takže nás znovu navštívila mořská nemoc, ale vše dobře dopadlo a za nějaký čas jsme unavení a plní zážitků mířili k České republice.

   Akce na jachtě byla nádherná. Už čtrnáct dní po příjezdu jsme se shodli, že bychom potřebovali jet znovu. Teplo, mořská voda, koupačky, rackové, útesy, potápění... Tak snad zase příště.

Zuzy Kovandová

Zlatá stezka

29.05.2009 19:45

   Každoroční závod družstev, který již 10 let pořádá 15. Přední hlídka Royal Rangers proběhl letos 24. – 26.4 tradičně v okolí Kosího potoka. Účast byla velmi hojná. Na sraz na nádraží v Mariánských Lázní dorazilo 9 natěšených týmů plných sil a energie. Přitom mnozí měli za sebou ne zrovna krátkou cestu – 2 týmy přijeli z Kraslic, jeden z KS Plzeň, další z Prahy a Třeboně. 2 účastníci dorazili dokonce až z Hustopeč u Brna.

   Na trase došli účastníci na dvě obsazené kontroly. Na první z nich (která byla situována na vrcholku vrchu Podhora) se museli vypořádat s praktickým úkolem z oblasti zdravovědy – čekal zde na ně figurant, který měl zástavu životních funkcí a rozsáhlé poranění ruky.

   Na druhém obsazeném stanovišti byla připravena zajištěná horolezecké cesta na vrchol Čertovy skály, kterou skupiny zdolávaly na čas. U této kontroly docházelo k zajímavým situacím, protože na mapě nebylo zcela jasné, na které straně potoka se skála nachází. Některé skupiny proto čekala studená koupel v rozvodněném potoce. Obzvláště zajímavý postup zvolili 3 skupiny, které se po cestě jakýmsi záhadným způsobem promíchaly a znovu rozdělily takže ke druhé obsazené kontrole doráželi postupně v průběhu 45 minut a to po obou stranách potoka.  Účastníci rovněž během cesty vyplňovali dva testy, které prověřovali jejich biblické znalosti a všeobecný přehled. 

   Počasí nám přálo, celou dobu krásně svítilo sluníčko a trasa která vedla údolím Kosího potoka byla velmi příjemná. Pouze v jednom úseku bylo poměrně husto, protože jsme se zde nečekaně střetli s místní akcí „Plánská padesátka“, která sem přivedla stovky turistů. Pak se naše cesty ale opět rozdělili, takže poslední kilometry si závodníci mohli opravdu užít.

   V cíli na účastníky čekal ještě slavnostní táborák a řada her, kterých se účastnili děti i dospělí včetně některých organizátorů. Zvláštní úspěch sklidil „sloní běh“, kdy se soutěžící se zacpaným nosem a sehnutí 20x otočili kolem kolíku a pak se snažili co nejrychleji doběhnout k PET-lahvi a skopnout jí. V neděli ráno proběhla krátká bohoslužba a vyhodnocení závodu, při kterém se rozdávali diplomy i drobné odměny. Byl udělen i jeden diplom „Za vytrvalost“ a sice rodině Pacovských, kteří po mnohaleté účasti na ZS poprvé úspěšně sami a bez pomoci dorazili do cíle a dokonce s námi zůstali až do neděle. Zajímavé bylo, že na druhém místě se ocitla skupinka, která měla zcela jistě nejnižší věkový průměr, protože jednomu členovi bylo 6 a jednomu 8 let.  Spokojení byli ale všichni. 

Ringoturnaj 2009

19.05.2009 12:51

  Ringoturnaj 2009 je za námi.

Největší celostátní akce RR je za námi. Nádherné sluníčko, 418 účastníků, 168 zápasů, dobrá muzika, ... no prostě super.

Veliké díky patří organizátorům Ježkovi, Jáji, Přemkovi a dalším. Zvládli jste to perfektně. Pro mnohé je to jedinečná příležitost setkat se s kamarády a toho jsme využili dostatečně. Prosíme, zúčastněte se ankety na hlavní stránce.

Atmosféru a konkrétnější představu o akci získáte prohlédnutím 
Fotogalerii z Ringoturnaje 2009, kterou najdete zde.

A jak to všechno dopadlo?

Výsledky Ringoturnaje 2009:

 Greenhorni:

1.místo 26.PH Olomouc Adámek Petrecký, Honzík Dvorský, Katuška Bráblíková, Sárinka Koňárková, Maruška Zejdová, Pavlínka Myšková
2.místo 18. a 24. PH Brno, Lydie Pernicová, Míša Opálková, Míša Žáček, Zuzka Romanská, Artur Beyer, Eliška Fridrichová
3.místo 3.PH Valašské Meziříčí a 4.PH Oldřichovice Filip Kaleta, Jirka Starzik, David Tkáč, Šárka Machalcová

Trapeři:

1.místo13.PH Uherský Brod a 20.PH Nedachlebice Filip Novák, Adam Novák, Pavel Horký, Robin Oswald
2.místo 4.PH Oldřichovice Alice Zelinová, Vojta Zelina, Kubá Starzik, Renek Starzik, Rýša Blažek, Marie Plevková
3.místo 8.PH Zlín Dan Nesrsta, Radovan Jelínek, Honza Ernest, Míša Kůrová

 Rangers:

1.místo 7.PH Hodslavice Hedvika Trčková, David Pavelka, Jana Reptová, Tom Mička
2.místo 24.PH Brno Kuba Meszaros, Káťa Rafaelová, Míša Sedláčková
3.místo 26. PH Olomouc Pavel Bártík, Adam Liolias, Tomáš Švec, Lukáš Švec

Junioři:

1.místo 12.PH Rumburk Petr Pinďák, Roman Korenec, Honza Šimek jun.
2.místo 2.PH Břeclav Tomáš Marocha, Kuba Průdek, Tereza Matochová
3.místo 23.PH Zlín Tomáš Janíček, Marek Šimek, Jakub Šimek

 Royal Rangers:

1.místo 13. PH Uherský Brod a 24.PH Brno Pavel Kolář, Bob Oswald, Karel Hasík
2.místo 12.PH Rumburk Láďa Menčík, Honza Šimek, David Král, Ida Pencová
3.místo Bystré Jan Jenka Heizlar, Pavel Heizlar, Petr Hojný

Vodácká Moravice.

30.04.2009 14:31

Jarní Moravice pojatá jako kurz základů vodáctví se vydařila. Nádherné počasí, dostatek vody a dobrá parta ... co více si přát.

Více informací a pár fotek najdete na stránkách Valmezu zde.

Preventivní vlak

29.04.2009 19:43

   Preventivní vlak je akce pořádaná každoročně Českými dráhami, která má za účel informovat mladé lidi a širokou veřejnost o nebezpečích spojených s vlakovou dopravou. V Plzni a Rokycanech proběhla tato akce ve dnech 23. a 24. dubna 2009.

   Letos poprvé byl k preventivnímu vlaku přidán rovněž třetí vagón, ve kterém probíhal praktický nácvik první pomoci. Tento vagón měla na starost ZS Royal rangers ve spolupráci s Plzeňským týmem PIT. Záchranáři zde s pomoci figurantů připravili dvě modelové situace – a sice zraněného s rozsáhlým poraněním a zástavou životních funkcí a zraněného s tepenným krvácením.

   Návštěvníci akce chodili vždy po skupinách (20-40 lidí). Tyto skupiny se rozdělili na dvě části, každá k jedné situaci a posléze se prostřídali. Záchranáři vždy krátce vysvětlili co má figurant za poranění a jak v takovém případě postupovat.  Šlo zejména o život zachraňující úkony jako resuscitace, protišoková opatření či zástava tepenného krvácení. Poté se do akce zapojili sami návštěvníci, kteří si poskytnutí první pomoci zkoušeli prakticky. Záchranáři se přitom snažili zapojit maximální počet přihlížejících a vysvětlit, jak mohou pomoct i ostatní.

   Cílem akce bylo, aby si návštěvníci preventivního vlaku osvojili základní dovednosti nutné k záchraně života a aby se v případě nutnosti nebáli zasáhnout ve prospěch zraněného. Většina z nich v závěrečném dotazníku uvedla, že po praktické zkušenosti by si u případné nehody věděla rady lépe. Celým vlakem letos v Plzni a Rokycanech prošlo kolem 600 návštěvníků. Akci jsme zhodnotili jako pozitivní, podařilo se oslovit mnoho mladých lidí a do určité míry pozvednout jejich povědomí o první pomoci a život zachraňujících úkonech.

Rusňák, Kovandová 

Jarní konference velitelů

13.04.2009 13:06

V sobotu 4.4.2009 jsme se setkali na národní konferenci velitelů RR. Sešlo se nás 63 lidiček z celé republiky. Seznámili jsme se s novými členy naší rodiny a to RR ve Znojmě a RR ve Frýdku Místku, kteří od začátku roku začali nově fungovat. Přejeme jim mnoho úspěchů.

Snad nejzajímavější novinkou byly informace o NVT2 - Národním výcvikovém táboře druhé úrovně, který proběhne v listopadu 2009. Také nás zase překvapili z Černošína - kupují veliký barák a budují středisko. Kéž se to podaří !!!!

Petr představil Táborovou hru Husité a Marek připomenul potřebnou dokumentaci na táboře. ... jo, stále se musíme učit a učit ....

Národni předal vizi 100/1000 - doufám, že ji přijali všichni za svou a budeme společně na ní pracovat až ke konečnému naplnění.
Podle ohlasů účastníků byla konference inspirativní a povzbuzující. Nemalou měrou k tomu přispěla i pohostinnosti Brňáků. Katko, buchty i sekaná byly vynikajíci. Díky za vaší obětavost.

 

Zdravotníci trénovali.

17.03.2009 13:37

    Březnový kurz pro vodní zdravotníky je za námi. Chcete-li nahlédnout jak to tam asi vypadalo, navštivte diskusní forum
Zde je ukázka:

Ahoj všem, jako absolvent avizovaného kurzu si myslím, že si zaslouží 15. PH Royal Rangers (jednoduše organizátor) obrovské uznání! Kurz je bezkonkurenční!
Jinak je to paradox, bolí mě celé tělo, ruce mám rozdrápané, okolo nehtů mi nejde vymýt a vyčistit "cosi červeného", nelezu hustým lesem v noci, není tu mokro, není tu zima, nikdo nekřičí a neblouzní, nikdo nekrvácí, všichni mají všechny své kosti a orgány na svých místech, žádný utopený nechce tahat z vody, není třeba se potopit k omdlelému potápěči a tahat ho z výstrojí ze dna, člun není převrácený (vlastně tu ani žádný člun není), nikoho nikam netáhneme a v kapsách nemám ani jeden obvaz!... A já si na to nějak nemohu zvyknout:) A zkušeností a zážitků hafo! Kurz všem vřele doporučuji! Myslím, že už ted v dubnu se koná další.. je sice bez nadstavby vodní záchrany, ale to je detail. Aspon bude výmluva, proč jet příště znovu. Já bych jela!Smile
Více na www.zs-rr.cz

SPUŠČAČKA

04.02.2009 23:23

Víte co je spuščačka? To je u nás na Severní Moravě sáňkovačka. A že se vydařila, se můžete přesvědčit zde.

Tábor Oldřichovice 2008

01.08.2008 12:00

 Tak jsme vyrazili na tábor, ...konečně. První vzrůšo hned při odjezdu - málem jsme se nevešli do autobusu. Co málem - prostě jsme se nevešli. Karosa se stářím asi smrskla. Ještě že Ostraváci přijeli mikrobusem a dovezli zbytek děcek až do Sloupu. Stihli jsme se ubytovat ještě za pěkného počasí. Jenže odpoledne začalo pršet, a nepřestalo. Lilo celou noc. Tak jsme si ověřili, jak jsou táborníci připravení.
Klasika - mnozí nemaj ani pláštěnku, další zapomněli ešus a nemají z čeho jíst, prostě sranda. A to jsme na začátku. Jo, a představte si, jedna dívka nedorazila, protože zaspala.
A jak proběhl první den? Kuchařky uvařily skvělý bramborový guláš a Petr večer nudil úvodním školením. Kde kdo chodí čůrat, jak si myjeme ešusy a tak... Nakonec jsme si vyslechli první příběh Plavčíka Jeana. Táborová televize "Noha" předvedla první díl táborového seriálu: "Nebe a peklo." Pro nepřízeň počasí jsme zrušili naplánovou noční bojovku.... a šli raději do hajan.
Toť vše z prvního dne.
Další info k letošnímu táboru Oldřichovic najdete na nových stránkách zde.


 

NVT 2008 je za námi

21.07.2008 12:00

 První velká letní akce je za námi - Národní výcvikový tábor RR pro vedoucí.
Přijelo 28 účastníků a doufáme, že nelituje nikdo. Jako vždy tým zvládl vše jak se patří a můžeme konstatovat, že NVT bylo opět úspěšné. Doufáme, že bude začátkem pro mnohé nové vedoucí.

Fotogalerii NVT 2008 najdete zde.

Díky patří celému týmu instruktorů, kteří byli opět skvělí.
Letošního roku poprvé absolventi získali akreditované osvědčení jako pracovníci s dětmi v jejich volném čase. Gratulujeme všem!

Níže uvádíme několik postřehů letošních účastníků:

Michal J.
Co přiměje tři desítky lidí, aby se sjeli z různých koutů republiky, čtyři dny běhali po louce, motali si ruce při vázání uzlů, pálili prsty při vaření na ohni a podnikali další pro ně zcela neobvyklé věci – to vše dobrovolně, ve svém volném čase a s úsměvem na zpocené tváři? Odpovědí je tajemná zkratka v nadpisu: NVT RR v ČR neboli Národní výcvikový tábor Royal Rangers v České Republice.
Druhý prázdninový týden se nás na nově vybudované táborové základně Royal Rangers v Moravském krasu nedaleko Sloupu u Blanska sešlo přesně 28. Různého věku, různých profesí, z různých denominací. Patnáctiletí žáci základní školy, studenti se skripty na dně batohu, sekretářka, hasič, programátor, maminka na mateřské, která své tři ratolesti zanechala doma napospas tatínkovi, pastor sboru. Zvláštní směsice lidí.
Ani program, který pro nás připravil devítičlenný tým instruktorů, nebyl rozhodně všední – počínaje úvodní praktickou lekcí táborových staveb, při které se účastníci, rozdělení do čtyř skupin, museli rychle navzájem sžít a naučit spolupracovat, přes téměř dvě desítky teoretických a praktických lekcí, zahrnujících jak témata „tábornická“ (bezpečnost, první pomoc, teorie her, vázání uzlů, poznávání přírody...), tak biblické vyučování (plánování, vůdcovství, modlitba/chvály/půst...), po závěrečnou táborovou olympiádu, prověřující v praxi týmovou souhru, vytrvalost i smysl pro humor. Slavností táborový oheň, společné chvály a modlitby, ranní nástupy, speciální nedělní snídaně – každého z účastníků možná oslovil z mozaiky nabitého programu jiný střípek, ale k většině z nás myslím Pán Bůh na NVT mluvil. I třeba skrze to, jak rychle ze zvláštní směsi naprosto různých lidí vznikly výborně fungující týmy, usilující ruku v ruce o společnou věc. Zvláštní čas.
Čtyři dny uplynuly, společná fotka, a během loučení si letmo sdělujeme první dojmy. Pro mne osobně bylo hodně podstatné závěrečné slovo národního velitele Royal Rangers v ČR Petra Walacha, které jsem si pro sebe přeložil a shrnul takto:
 Royal Rangers není cílem, Royal Rangers je nástroj – nástroj, s jehož pomocí můžeme efektivně oslovit děti a pomoci jim přijít ke Kristu.
 Skrze dračí smyčku nikdo do Božího království nevstoupí, ale při vázání uzlů lze s dětmi navázat rozhovor/přátelství.
 Při práci na Boží vinici je dobré používat všechny nástroje, které nám Pán Bůh dal – krumpáč, motyku i Royal Ragners.
28 účastníků letošního NVT už ochutnalo, co Royal Rangers znamená, a pevně věřím, že u mnohých z nás nezůstane jen u ochutnání, ale troufneme si i na větší sousta. Situace je překvapivě stejná jako před dvěma tisíci let: Žeň je mnohá, a dělníků na mnoha místech málo...


POSTŘEHY DALŠÍCH ÚČASTNÍKŮ:
 Tým instruktorů připravil výborně teoretický i praktický výukový program, nechyběla ani zábava. Některé aktivity byly pro mě výzvou jít do neznámých věcí a stále se učit. Byl to pro mě také čas prohloubení vztahu s Bohem.
 Byly to opravdu skvělé dny plné velkých zážitků.
 Na NVT jsem přijel bez velkých očekávání a nakonec jsem byl velice mile překvapen; nejvíce mne asi oslovil a inspiroval osobní příklad jednotlivých členů instruktorského týmu.

**********
„Pojeď na NVTéčko Royalu, bylo by dobré, abys tam byl,“ slyšel jsem z více stran.
„Proč? Co nového se tam asi tak můžu dozvědět?“, ptal jsem se sám sebe. Nakonec jsem přece jen jel. Plný očekávání. Už jsem o tom něco slyšel. Nic lichotivého, právě naopak. Ale to mě lákalo.
„No co“, říkal jsem si, „zatnu zuby a zkusím to vydržet. A kdybych to už nemohl nepřekousnout, tak co? Sbalím si své saky paky a… odjedu. Co horšího se může stát“, uklidňoval jsem sám sebe.
A jaké je to teď, kdy je vše za námi. Dva týdny po NVTéčku? Nemůžu si to vynachválit! Jak dobré…
Ptáš se proč. Co se stalo? Samotného mě to překvapilo! Zase za může náš Bůh, náš dobrý Bůh.
Moje sympatie stoupaly závratnou rychlostí.
Od čtvrtečního bodu mrazu, kdy mě občas tak zamrazilo, že jsem si myslel, že už snad tady nikdy pořádně nerozmrznu, přes páteční roztávání, postupné sobotní zahřívání blížící se téměř varu, až k nedělní naprosté spokojenosti. Byly to opravdu skvělé dny plné velkých zážitků.
Stavění, uzlování, řád, přesnost, hry, soutěže, smích, pomoc, radost, očekávání, splněná touha, teplé slovo, kamarádství, vlastní kuchyně, napětí, učení, rada, uvolnění, podaná ruka… … …
Sečteno a podtrženo: NVTéčko stojí za to!
Kdo nezažil, nepochopí. JEĎ! URČITĚ JEĎ!
 

Výroční zpráva za rok 2007

20.06.2008 12:00

 Byla zveřejněná "Výroční zpráva za rok 2007".
Najdete ji zde.
Desítky táborů, stovky víkendovek a mnoho dalších zajímavých aktivit jsme připravili nejen pro své členy, ale také pro neorganizovanou mládež.
Nejzajímavější byly Eurocamp v Norsku, Extrémní tábor na Kosím potoce nebo Vodácká výprava na rakouskou Salzu.
Podrobnosti najdete na webech našich základních článků.


 

Webové stránky ze Zábřeha

26.03.2008 12:00

Další stránky naší přední hlídky v Zábřehu. Pozor na zajímavou akci - "Procházku". Uzávěrka přihlášek už 4. dubna!

¨ Stránky najdete je zde.

 

Byli jsme v televizi !!!!

11.02.2008 12:00

 Minulou neděli (10.2.2008) vysílala ČT1 krátkou reportáž o RR ve Zlíně.
Odkaz zde: <video z ČT1.>
 

Je za námi ... Jaký byl ?

31.12.2007 12:00

 Kdo? No přece starý rok 2007. Jaký byl? Určitě zajímavý a požehnaný.
Statistiku zveřejníme později, až bude hotová, ale už dnes můžeme říci, že se nemáme za co stydět.

Založili jsme nové hlídky v Třinci, Vyškově a Ostravě; zorganizovali jsme téměř 30 táborů a držíme členskou základnu stále nad 800 lidiček.

Nejzajímavější akce:
- Ringoturnaj s 300 účastníky,
- XED s mezinárodní účastí a opět neobvyklým programem,
- Výcvikový tábor, školení zdravotníků, vodáků a lezců,
- mezinárodní tábor pro mladé fotografy,
- vodácké akce v Polsku a Rakousku,
- Eurocamp v Norsku,
- účast na Bambiriádě,
- ... a to nepočítám schůzky, víkendovky a výlety, kterých bylo bezpočet.

Začali jsme také s velkým projektem překladu nové literatury, který se slibně rozvíjí a tlumočníci chrlí jednun lekci za druhou. Během půl roku jsme téměř dokončili nejmladší věkovou kategorii.

Chci tímto velice srdečně poděkovat všem spolupracovníkům, dobrovolníkům a příznivcům, kteří pro děti
v roce 2007 v Royal Rangers vykonali všemožné i nemožné. Věnovali čas, sílu, peníze a kus svého života, aby děti mohly prožít krásné chvíle, získat zkušenosti, naučit se užitečným věcem a připravovat se tak na plnohodnotný život.
Patří Vám všem veliké díky !!!!
Mnoho spokojenosti, lásky, zdraví a Božího požehnání v novém roce 2008
přeje Národní velitel,
 

Konference velitelů RR

08.11.2007 12:00

 Podzimní konference velitelů Royal Rangers je připravena na 1.12.2007 od 09:30hod. v Brně na obvyklém místě.
Všichni velitelé a zájemci o RR jsou srdečně zváni.
Chcete li přispět k programu nahlaste to národnímu.
Mezi jinými uvidíme:
- jak si poradili Brňáci s grantem ČEZu,
- hosté nám budou prezentovat možnost spolupráce s projektem EXIT,
- uvidíme prezentaci zajímavých projektů uskutečněných v tomto roce,
- budeme plánovat rok 2008,
- výsledky překladů a ukázky nové literatury bude také jistě zajímat všechny.
Účast velitelů PH je povinná, ostatních velitelů žádaná.
Všichni jsou srdečně zváni.
 

XED 2007 - extrém RR byl opět super !!!

07.11.2007 12:00

 Další ročník XED 2007 (eXtrem Europ Dream)
proběhl ve dnech 16.-29.7.2007

Letos to byl již 3. ročník outdoorového mezinárodního tábora pro mladé lidi ve věku 15-26 let. Zúčastnilo se celkem 24 mladých lidí z Čech a z Polska (včetně XED týmu). Účastníci byli rozděleni do čtyř skupin, které vedly zkušení instruktoři.

Celotáborovkou bylo sbírání klíčů po celé republice i mimo ni. Klíče účastníci získávali na divoké vodě, při pěších přesunech, lanových aktivitách, různých nočních i denních hrách, při paintballu, nebo také skákáním z mostu do přehrady a následným plaváním na čas. Specialitou letošního XED byl vysokohorský přesun v Dolomitech (Itálie), kde si účastníci vyzkoušeli jištění na feratech a učili se základní přežití v cca 2 800m.n.m. Další byl orientační závod, jehož součástí byl let AN-2 (Andulou).

Myslím, že si z letošního XED účastníci odvezli spoustu nových a nevšedních zážitků, na které jen tak nezapomenou.

15.Přední hlídka Royal Rangers


 

Vánoční ringoturnaj v Jihlavě

29.10.2007 12:00

 Jihlaváci připravují vánoční ringoturnaj.
Najdou se odvážlivci, kteří jim to přijedou nandat? No - uvidíme.

Více informací zde.


 

Valmezáci se zaměřuji na vodáctví

16.10.2007 12:00

 Salza - Rakouská řeka se stává synonymem Super akce Royal Rangers. Letošní podzimní výjezd se opět podařil. Stane se to už tradicí??? Snad ano. Na příští rok plánujeme na Salze výcvik vodáckých instruktorů a akci pro juniory. Pokud nevíte o co přicházíte, koukněte na fotogalerii z poslední akce.
<Fotogalerie Salza 2007 zde.>
 

Video z Bystřicko-Jihlavského tábora

15.10.2007 12:00

 Viděli jste již video-ochutnávku z Bystřicko-Jihlavského tábora?
Tak takovýto tábor bych si chtěl prožít na vlastní kůži...
Video naleznete zde.
 

Návštěva RR v Rumunsku

01.10.2007 12:00

 Naše letošní rodinná dovolená proběhla opravdu netradičně. Podařilo se nám totiž navštívit tábor rumunských Royal Rangers. Jak k tomu došlo? Nejdřív jsme plánovali jet jako mnozí jiní na Eurocamp do Norska. Nakonec jsme se však z finančních důvodů rozhodli jet na hory do Rumunska. Jelikož si dopisuju s holkou z rumunského Royalu, se kterou jsme se chtěly setkat na Eurocampu, chopily jsme se nové příležitosti k setkání. A z mého dotazu, jestli bychom se u nich mohli stavit v neděli na shromáždění, nakonec vzniklo pět dní strávených spolu, z toho tři dny na jejich táboře.
To, že hlídku v Kluži, kam jsme se dostali, vede zrovna rumunský národní, nebyla zas taková náhoda, jak jsme si původně mysleli. V celém Rumunsku totiž momentálně funguje jen právě tahle hlídka. Má asi 50 členů a na tábor, kam nás vzali, jelo 66 dětí a 15 vedoucích.
Rumunské věty, které jsme se cestou autem učili, nám však na moc nebyly - celý sbor i Royal je totiž maďarský.


Tábor se konal v Balánu v pohoří Hašmaš vzdáleném od Kluže asi pět hodin cesty. Už náš příjezd na tábor byl vskutku royalovský - domácí nám od města Bálan zanechávali papírové značky RR na každém místě, kde se odbočovalo. Schopnost důvěřovat jim byla prověřena v místě, kde jsme si nebyli jisti, zda se po vjezdu do té obrovské blátivé louže na druhé straně ještě vyhrabeme ven. A informace od vozky na kolem projíždějícím koňském povoze, že k nějakému táboru je to ještě 12 km nás moc neuklidnila. Nakonec jsme to riskli a asi po 2 kilometrech jsme dojeli k chatě vedle horského potoka, kde se tábor konal. Nadšení, že jsme se skutečně setkali, bylo oboustranné. Už proto, že přesto, že nás skoro neznali, svěřili nám vedení prvního táborového večera. A tak jsme po postavení stanů a večeři honem přepisovali připravenou hru „Babiččin dvoreček“ do maďarštiny. Hra se podařila a byli jsme nadšení z toho, jak skvěle se zapojily nejen děti, ale i vedoucí. Popovídali jsme jim taky něco o našem RR, naučili je česky písničku „Kdo je pánem džungle“ a na závěr předali dárky - müsli tyčinky, krabici dřívek na podložky a 2 ringa. Tábor byl zaměřen především na to vyzkoušet si, co vydržíme. Takže následující den se vyráželo na výlet na hřeben pohoří Hašmaš - občas cestou necestou, takže jsme se cítili jako doma. Po dosažení hřebene a odpočinku u pramene už byla cesta přehlednější, tak byl čas i na učení se maďarsky s malýma holkama a procvičování konverzace v angličtině se staršíma. K našemu překvapení asi 20 km dlouhou vysokohorskou túru v horkém dni zvládlo bez jakéhokoliv reptání i asi 10 těch nejmladších ve věku kolem 6 let. Ti se navíc nejrychleji vzpamatovali, takže se po návratu vrhli na fotbal a s některými jsme mohli začít cvičit ringo - tuto hru v Rumunsku neznají.
Náš poslední den v táboře byl spíš odpočinkový, ale zapojili nás do dvou stanovišť při dopoledních hrách a odpoledne jsme ještě měli příležitost učit děti skládat podložky z dřívek, hrát ringo a společně stavět hráze a koupat se v horském potoce.
Na rozloučení při večerním nástupu se ještě uplatnil jeden náš příběh z Royalu, na který nebyl první večer čas. Cítili jsme, že jsme si navzájem přirostli k srdci, tak se nám ani moc nechtělo další den odjíždět. Věříme ale, že navázané vztahy přinesou v budoucnu další spolupráci mezi Royal Rangers v ČR a v Rumunsku.

Katka Pohanková, 41.PH


 

11. ročník Bloudění

06.09.2007 12:00

 

organizuje:
15. PŘEDNÍ HLÍDKA ROYAL RANGERS, LESTKOV 184, 349 54

„Ti, kdo Pána čekají, nabývají nových sil, vznášejí se křídly jako orel. Běží, však neumdlévají, chodí, však nezeslábnou…“

Datum: 12. – 14. 10. 2007
Sraz: Veselí nad Lužnicí, vlakové nádraží, venku
Čas: do 19:15 hodin
Cena: 100Kč na osobu

Vybavení povinné:
- občanský průkaz, účastníci, kteří ještě nemají OP musí mít platný cestovní pas
- pastelky (jedny na tým)
- Rusko-český slovník
- polní lopatku (každý v týmu)
- alespoň jeden funkční mobilní telefon do týmu (funkční znamená s dostatečným množstvím kreditu a nabitou baterií)
Více v celém článku ...


Doporučené vybavení:
- to, co potřebujete, abyste přežili tři dny v pusté přírodě bez péče maminky (spacák, kari, jídlo, oblečení…)*
- vše si ponesete celou dobu na zádech!!!! (přibalit maminku nedoporučujeme)

Zakázané vybavení:
- notebook
- navigační systémy
- alkohol
- vlastní mapy


Těšíme se na vás!
Prosím, pokud se chystáte jet, zkuste nám to nějakým způsobem sdělit.
(Jana te.: 721 620277 nebo: bobesek.janicka@seznam.cz)

*Pomůcka-možno použít:
Teplý spacák 1ks
Karimatka (ne alu, nenasákavá) 1ks
Dobré boty do terénu (ideálně kožené, kotníkové) 1ks
Kalhoty (např.maskáče) 1ks
Bunda 1ks
Svetr 1ks
Spodní prádlo dle potřeby
Čepice (teplá) 1ks
Baťoh (pohodlný, který se na 3 dny stane součástí vašeho těla) 1ks
Baterku 1ks
Sirky nebo zapalovač 1ks
Nůž 1ks